انواع دستگاه پول شمار

9 / 10
از 6 کاربر

مطمئنا همه ما تا به امروز یکی از انواع دستگاه پول شمار را از نزدیک دیده و حتی برای چند ثانیه به آن خیره مانده‌ایم. گاها ممکن است در ذهن خود به نحوه شمردن پول و سرعت و جذابیت کار آن هم فکر کرده باشیم. در این مقاله سعی داریم تا هم به سوالات شما پاسخ‌های کاربردی بدهیم و هم به افرادی که قصد خرید یکی از انواع دستگاه پول شمار را دارند کمک کرده باشیم‌.

استفاده از انواع دستگاه پولشمار به کاهش اشتباهات انسانی و همچنین سرعت بخشیدن به عمل شمردن پول کمک قابل توجهی کرده است. با پیشرفت تکنولوژی اکنون بسیاری از کشورهای دنیا به کار تولید و طراحی انواع دستگاه پولشمار مشغول‌اند؛ کشور ما نیز از این عرصه به دور نمانده و دست به تولید انواع دستگاه پول شمار با قابلیت‌های گوناگون و کیفیت قابل قبول زده است. چه بسا که بازار خرید دستگاه پول شمار تولید داخل، بسیار گرم‌تر نیز باشد.

قیمت دستگاه پول شمار خارجی به نسبت ایرانی بسیار بالاتر بوده و از طرف دیگر مشکلات مربوط به خدمات پس از فروش هم گریبان خرید پول شمار خارجی را گرفته است. در صورت خراب شدن دستگاه پول شمار خارجی دسترسی به قطعات اصلی بسیار سخت و در برخی موارد غیرقابل دسترس است. بنابراین گاهی برای تعمیر انواه دستگاه پولشمار خارجی مجبور به استفاده از قطعات دستگاه‌های اوراقی می‌شوند. به این ترتیب استفاده از انواع دستگاه پولشمار ایرانی بسیار هوشمندانه‌تر خواهد بود و از بروز چنین پیش آمدهایی جلوگیری می‌کند.

دستگاه پول شمار را در ابتدا باید به سه مدل پولشمار ایستاده، پول شمار رومیزی و پول شمار انگشتی تقسیم کرد. البته در این میان انواع دیگری نیز مانند پول شمار دلار یا دستگاه ارزشمار نیز وجود دارد که خود زیرمجموعه ای از دسته بندی های بالا به شمار می روند. دستگاه پول شمار رومیزی را قطعا روی میز کارمندهای بانک دیده‌اید. این نوع دستگاه پول شمار به خاطر حجم کم و جابجایی آسان‌تر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. شمارش اسکناس در آنها به صورت باز انجام می‌شود. به این معنی که روی آنها پوشیده نیست. به خاطر استفاده از چرخاننده غلطکی عمر مفید این نوه از انواه دستگاه پول شمار رومیزی بسیار بالاست. تعداد شمارش اسکناس در آنها بستگی به قدرت موتور دارد و در انواع دستگاه پول شمار رومیزی متفاوت است. از طرفی این نوع از انواع دستگاه پول شمار مجهز به سنسور تشخیص پول تقلبی هم هست که این ویژگی باعث استقبال بسیاری از کاربران شده است؛ چراکه کار دستگاه‌های تشخیص اسکناس تقلبی را هم انجام می‌دهد.

دستگاه پول شمار ایستاده به نسبت قیمت دستگاه پول شمار معمولی از قیمت بالاتری برخوردار است. اصولا انواع دستگاه پول شمار ایستاده کار شمارش اسکناس را به صورت بسته انجام می‌دهد. به این ترتیب که پس از قرار گرفتن اسکناس در محفظه مخصوص، درپوش پلاستیکی و کشویی بسته خواهد شد. این ویژگی از انتشار گرد و غباری که ممکن است هنگام شمارش پول از اسکناس ایجاد شود جلوگیری می‌کند. از طرفی هم از ورود اشیای خارجی که روند شمارش را مختل می‌کنند هم جلوگیری و درصد خطا را کاهش می‌دهد. به علاوه صدای شمارش پول شمار نیز به این شکل کاهش خواهد یافت. از سوی دیگر برخورداری از فیلترهایی جهت جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه به تداوم و عمر آن خواهد افزود.

میزان حجم مخزن در نظر گرفته شده برای انواع دستگاه پول شمار ایستاده به طور معمول 150 اسکناس است و دارای انتخاب شمارش تا 1000 برگه اسکناس است. دستگاه پولشمار ایستاده از ویژگی‌های قابل توجه دیگری نیز برخوردار است که می‌توان به دارا بودن کیبورد حرفه‌ای، حافظه ثبت عملکرد دستگاه پولشمار ایستاده، سنسور تشخیص اسکناس تقلبی، برخورداری از سرعت‌های مختلف برای شمارش اسکناس و عیب‌یاب خودکار اشاره کرد.

پیشرفته‌ترین نوع از انواع دستگاه پولشمار اسکناس شمار انگشتی است. این مدل را می‌توان جدید‌ترین تکنولوژی انواع دستگاه پولشمار دانست. روش استفاده از این پولشمار به این صورت است که دستگاه را مانند انگشتر روی انگشت خود قرار داده و دسته اسکناس را با سرعت از قسمت کناری به حرکت در می‌آوریم و دستگاه پول شمار با به کارگیری تکنولوژی مادون قرمز شروع به شمردن اسکناس‌ها خواهد کرد.

یکی دیگر از تقسیم‌بندیهای انواع دستگاه پول شمار تقسیم آن به پول شمار تسمه‌ای و پولشمار غلطکی است. نوع غلطکی به نسبت تسمه‌ای بهتر و از کیفیت بالاتری برای شمارش اسکناس برخوردار است. در استفاده از پول شمار تسمه‌ای در صورت ایجاد مشکل برای تسمه و یا پاره شدن آن استفاده از دستگاه پولشمار امکان پذیر نخواهد بود. این در حالی است که در دستگاه پول شمار غلطکی مشکلاتی از این قبیل وجود ندارد و در صورت خرابی حداقل امکان استفاده از یک تسمه وجود دارد.

یکی از متداول‌ترین سوالاتی که هنگام برخورد با انواع دستگاه پول شمار در ذهن ایجاد می‌شود روش شمارش پول با آن سرعت بالا و بدون خطاست. پاسخ این پرسش را باید اینگونه مطرح کرد که هنگامی که اسکناس داخل مخزن دستگاه پول شمار گذاشته می‌شود چرخدنده موجود در پول شمار دستگاه را به حرکت درمی‌آورد و با ایجاد شدن هوا بین اسکناس‌ها آن‌ها را از یکدیگر جدا می‌کند؛ درست مانند ورق زدن سریع یک دسته اسکناس. سپس اسکناس‌ها از چشمی لیزری عبور می‌کنند. چشمی لیزری با برخورد به لبه‌ای اسکناس تعداد آن‌ها را ثبت خواهد کرد. نکته قابل توجه سرعت شمارش دستگاه پول شمار است که با توجه به نوع پول شمار، به طور متوسط توانایی شمارش 1000 اسکناس در ثانیه را دارند.

دستگاه پول شمار از اجزای مختلفی تشکیل شده است که البته با توجه به نوع کارایی در انواع دستگاه پول شمار این اجزا متفاوتند. اما به طور کلی و معمول هر دستگاه پولشمار در برگیرنده قسمت‌هایی همچون باکس بدنه، کیبورد، نمایشگر، سنسورهای فرستنده و گیرنده و همچنین موتور پول شمار هستند. یکی از انواع پول شمار خارجی و معتبر موجود در بازار پولشمار گلوری است. البته نباید از کیفیت دستگاه پولشمار بیکسلون هم گذشت.

امروزه در کشور ما برندهای بسیاری در حال تولید انواع دستگاه پول شمار هستند که به حق هم چیزی از رقبای خارجی خود کم ندارند و کاملا مطابق با استانداردهای روز دنیا پول شمار تولید می‌کنند. از جمله این پولشمارها باید به دستگاه پول شمار پارا، پول شمار سایان و پول شمار نیکیتا اشاره کرد.

دستگاه پول شمار سایان که تولیدی با کیفیت از شرکت سایان است مورد پسند بسیاری از موسسات و بانک‌ها قرار گرفته و با داشتن امکانات کاربردی رضایت آن‌ها را به دنبال داشته است. این شرکت به تولید 5 مدل پول شمار سایان پرداخته است که تمامی آنها از قدرت و کیفیت بسیار مطلوبی برخوردارند. از ویژگی‌های موجود در انواع اسکناس شمار سایان می‌توان به امکان شمارش دلخواه، مجهز بودن به نمایشگر دوم و قابلیت شمردن اسکناس‌هایی که به هم چسبیده‌اند اشاره کرد.

پول شمار پارا نیز تولیدی از شرکت پارا صنعت است. از تولیدات باکیفیت این شرکت می‌توان به دستگاه خودپرداز اشاره کرد که در نوع خود یکی از بی‌خطاترین دستگاه‌های پول شمار نیز محسوب می‌شود. تولیدات این شرکت در دو نوع پولشمار ایستاده و دستگاه پول شمار رومیزی طراحی شده است و در دسته پرفروش‌ترین انواع دستگاه پول شمار داخلی قرار دارند.

برند دیگری که در عرصه تولید انواع دستگاه پول شمار در کشور حرفی برای گفتن دارد دستگاه پول شمار نیکیتا است؛ که با قابلیت تشخیص اسکناس قلابی توانسته از استقبال خوب خریدارن بهره‌مند شود. قابل ذکر است که برخی از مدل‌های ساخته شده توسط شرکت نیکیتا توانایی شمارش 1800 برگ در هر دقیقه را دارا می‌باشند و به دلیل برخورداری از مخزنی با امکان دربرگیری 450 برگ؛ می‌تواند یک دستگاه اسکناس شمار مناسب برای بانک‌ها باشد.

هر اشتباهی حتی در میزان کوچک هم در خصوص کار انواع دستگاه پول شمار می‌تواند مشکلات بزرگی به بار بیاورد. بنابراین قبل از خرید دستگاه پول شمار لازم است تا اطلاعاتی در این خصوص داشته باشیم و بدانیم یک دستگاه پول شمار خوب چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. بهتر است برای خرید دستگاه پول شمار با کیفیت موارد زیر را در نظر داشته باشیم.

دقت شمارش یکی از مهم‌ترین موارد برای خرید دستگاه پول شمار است. سرعت و ظرفیت شمارش که شامل تعداد اسکناس‌هایی که انواع دستگاه پول شمار در یک زمان می‌تواند شمارش کند می‌شود؛ به طور معمول با واحد هر برگ در دقیقه بیان و اندازه‌گیری می‌شود. ویژگی دیگری که انواع دستگاه اسکناس شمار باکیفیت باید داشته باشد، قابلیت تشخیص دادن اسکناس‌های جعلی و همچنین نیمه یا پاره شده است. دستگاه پول شمار باید بتواند به صورت اتوماتیک در حین شمارش پول‌های جعلی را شناسایی نماید. به علاوه توانایی تشخیص و جداسازی اسکناس‌های نیمه را هم دارا باشد. نکته حائر اهمیت دیگر در خصوص خرید دستگاه پول شمار دارا بودن سیستم پاک‌سازی است که با توجه به گردش پول و میزان آلودگی‌های موجود در آن، این سیستم می‌تواند بسیار کاربردی باشد.

سیستم بسته بندی پول نیز از اولویت‌های انواع دستگاه پول شمار به حساب می‌آید که با استفاده از آن شما می‌توانید اسکناس‌هایی که شمارش شده‌اند را بسته‌بندی کنید. در این بین از اهمیت قیمت دستگاه پول شمار نمی‌توان گذشت که بی‌شک برای همه خریداران مهم است. قیمت اسکناس شمار بسته به نوع و مدل و ظرفیت قابل تغییر است و نمی‌شود مبلغ مشخصی برای آن تعیین کرد. لازم به ذکر است که نکات مطرح شده تنها برخی از ویژگی‌های قابل توجه هنگام خرید دستگاه اسکناس شمار می‌باشد و اهمیت به موارد دیگری چون صفحه نمایشگر، حجم مخزن، عیب‌یابی خودکار و... نیز اهمیت خواهد داشت.

گفتنی است منبع تغذیه در بیشتر دستگاه‌های پول شمار برق مستقیم است و در اندکی موارد و برخی از انواع دستگاه پول شمار به صورت باطری است که از استقبال خوبی برخوردار نیستند. خرید پول شمار ارزان را می توانید تنها در فروشگاه پولشمار تجربه کنید. قیمت پول شمار در این فروشگاه بر اساس نرخ رقابتی قیمتی مقرون به صرفه دارد و برای متقاضیان فرصتی مغتنم به حساب می آید. 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :